Bir Yazma Ketlenmesi ve Saldırganlığın
Yüceltilmesi Vakasının Analizi

Bir Yazma Ketlenmesi ve Saldırganlığın Yüceltilmesi Vakasının Analizi

Basım Tarihi: 2014-12
202 Sayfa
Dili: Türkçe Stok Kodu: 9786053993674
Çeviren : Evin Kantemir
Temin süresi 5 gündür.
Ortalama Puan: 0.00, Oy sayýsý: 0
22,95 TL
27,00 TL %15 indirimli
  • Açıklama
  • Yorumlar
  • Taksit Seçenekleri

Bir Yazma Ketlenmesi ve Saldırganlığın Yüceltilmesi Vakasının Analizi isimli bu çalışma Bay H.'in Maurice Apprey ile birlikte çıktığı zorlu psikanalitik yolcululuğu, katillikten yazarlığa doğru yol aldığı trajik yaşam öyküsünü, ölüm-kalım mücadelesini edebi, felsefi ve psikanalitik bir şölen tadında takip etmemizi sağlıyor. Kitap Apprey'nin Bay H.'nin analizi ve bu analizin teorik arka planını aktardığı bir bölüm ve Mine Özgüroğlu'nun Bay H.'nin analizindeki yaratıcılık ve sembol oluşumu sürecini ele aldığı ve derinlemesine ikinci bir okuma şeklinde tartıştığı bir bölümden oluşuyor.

O zaman bu dönüm noktasında bir analist olarak benim rolüm nedir? Bilinmeyen öykünün, anlatılmamış öykünün gelişmesini kolaylaştırmam, böylece analizanın dönüşümünü nasıl yeniden yapılandıracağına karar vermesini sağlamam gerekiyor. Analizan benim hem bir suçun hem de bir ölümden kurtarma girişimimin tanığı olmamı istediğini ima etmektedir.

… Her vaka kendine özgü zorlukları beraberinde getirir; bu nedenle her vakada daima aynı tarzda çalışmam. Ancak belirli bir kuramsal geleneğe uygun bazı vakaları tedavi ederken, sadece söz konusu geleneğe sadık kalarak çalıştığımı söyleyebilirim. Buna karşılık bir vakanın karmaşıklığı birden çok sayıda geleneği dikkatle kullanmamı gerektirdiğinde, bunu yapmaktan da kaçınmam. Bu kitapta sunulan vaka ikinci duruma iyi bir örnek oluşturmaktadır. Şimdi gelin, evrimiyle hepimizde saygı uyandıran ve bize emanet edildiğinde kendimizi ayrıcalıklı hissettiren insan zihnini kutlamak üzere bana katılın.

- Maurice Apprey

Bay H. yas duygularıyla temas etmeye, kaybettikleriyle, geçmişiyle vedalaşmaya başladı. Bu sürece giderek daha fazla simgeleştirme ve yaratıcılık eşlik etmeye başladı. Elbette bu süreç, düz bir çizgi şeklinde ilerlemedi. İleri geri hareketlerle, iniş çıkışlarla devam etti. Böylece analizan gaddar babasına boyun eğmek yerine Apprey'den güç alarak kararlı ve otoriter baba ve tek eşli bir koca olarak işlevini yerine getirecek duruma gelmeye başladı. Bir baba ya da koca olarak ne yapacağını onun yerine tanrıların belirlemediği bir yaşam vardı artık önünde.

- Mine Özgüroğlu

Yazar Hakkında:

Maurice Apprey, Eğitim ve süpervizyon analistidir. Uluslararası Psikanaliz Derneği'ne bağlı Washington Çağdaş Freud Topluluğu'nun üyesidir. Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde profesördür. Aynı zamanda üniversitenin değerli eğitimciler akademisinin bir üyesidir. Psike İstanbul'da da eğitim kadrosundadır ve süpervizyon analistidir. Eğitimini Londra'da bulunan Anna Freud Merkezi'nde ve New York Freud Topluluğu'nda tamamlamıştır. Psikanalizin farklı ekolleri konusunda eğitimler vermektedir. Araştırmaları Alman fenomenolojisinin (Husserl), Gaston Bachelard, Maurice Merleau-Ponty ya da Claude Romano'nun çalışmalarında olduğu gibi çağdaş Fransız felsefesine iletimine odaklanmıştır. Georges Politzer'in “Psikolojinin Temellerinin Eleştirisi: Psikanalizin Psikolojisi” isimli kitabının fransızcadan çevirisinin ingilizce editörüdür (Duquesna University Press). Ayrıca Howard F. Stein ile birlikte “Öznelliklerarası ve Yansıtmalı Özdeşim, Ötekilik” isimli kitabın yazarıdır (Duquesna University Press).

Mine Özgüroğlu, Psikanalist ve psikiyatr. Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) doğrudan üyesi, Psike İstanbul'un genel sekreteri ve Uluslararası Psikanaliz Birliği'ne bağlı aday formasyon eğitim sürecinde eğitimcidir. Serbest çalışmaktadır.

  
Stok Kodu : 9786053993674
Boyut : 16.00x23.00
Sayfa Sayısı : 202
Basım Tarihi : 2014-12
Çeviren : Evin Kantemir
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Maximum
Taksit Sayısı Taksit tutarı Genel Toplam
2 11,48    22,95   
3 7,65    22,95   
4 5,74    22,95   
5 4,59    22,95   
6 3,83    22,95   
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Kapat